משרד עורכי דין אריה שורץ

מכירת דירה - "משפטיפ"

מאת עורך דין אריה שורץ

עומדים לקראת מכירת דירה? הנה כמה טיפים חשובים למי שרוצה להימנע מצרות מיותרות:
בפורטל המידע הממשלתי ניתן לגלות את מספר הגוש והחלקה של דירתכם לפי כתובתה. אחרי שהמספרים יהיו בידיכם, היכנסו לאתר דואר ישראל והורידו נסח רישום של דירתכם. תוכלו בדרך זו לראות שאכן הדירה רשומה על שמכם ואם רשומות הערות אחרות שעלולות לעכב את מכירתה: משכנתא עיקול או כל דבר אחר.
אם משהו ברישום לקוי, אפילו טעות קטנה במספר תעודת הזהות שלכם, אל תשכחו לעדכן את עורך הדין בכך. ייתכן שאין בכך כדי לעכב את חתימת ההסכם, אך לפעמים מדובר בליקוי הדורש טיפול אינטנסיבי עוד קודם לחתימה, וכדאי לעשות זאת מהר ככל האפשר.
מצאתם קונה? חפשו את שמו באינטרנט. לעיתים תמצאו מידע נהדר שיחזק אתכם בהחלטה למכור דווקא לו את הדירה. יחד עם זאת, קיימת גם האפשרות ההפוכה, שתגלו ברשת סיבות טובות לשכוח ממנו ולעבור לקונה אחר.
העבירו לעורך הדין כל מידע אפשרי על דירות שהיו בבעלותכם בעבר ועד היום. גם שמינית מדירת חדר בבאר שבע שירשתם יחד עם בני הדודים לפני עשר שנים ולא נרשמה על שמכם בטאבו יכולה לגרום לחיוב גדול במס.
כן, לצורך העניין גם דירה שמכרה אשתך (או מכר בעלך) לפי שנתיים כשעוד הייתם רווקים יכולה להשפיע על חיוב במס.
אם אינכם פטורים מתשלום מס שבח, בקשו מעורך הדין לערוך עבורכם חישוב של המס הצפוי בכתב. אם עורך הדין אינו יכול לערוך מסמך כזה, חפשו מיד עורך דין אחר. חיוב במס שבח הוא סיכון כלכלי גדול ואי אפשר להפריז בחשיבותו.
אם אתם חייבים במס שבח ולקחתם בזמנו הלוואה לצורך קניית הדירה, בקשו מהבנק אישור על הריבית הריאלית ששילמתם, ובקשו מעורך הדין שייקח אותה בחשבון כהוצאה המותרת בניכוי. למי שחייב במס הטיפ הזה לבדו יכול לחסוך עשרות אלפי שקלים, ואנחנו נותנים אותו חינם.
ועוד לעניין המס: עורכי דין לא מנוסים מבקשים לעיתים באופן אוטומטי פטור ממס שבח על מכירת דירה. אם רכשתם את הדירה לפני מספר מועט של שנים ייתכן ולא צפוי לכם רווח במכירה או צפוי רווח קטן מאוד, ולא תחויבו במס כלל או לא בסכום משמעותי. דבר זה ניתן לחישוב בקלות על ידי הצמדת מחיר קניית הדירה והפחתתו ממחיר המכירה. במקרה כזה כדאי לשקול היטב אם לבקש ולנצל את הפטור הניתן רק אחת לארבע שנים.
מכירת דירה מצריכה הרבה יותר מחשבה וידע מהטיפים הקטנים שכאן. אל תנסו לעשות זאת לבד, היעזרו באיש מקצוע מנוסה שאתם סומכים עליו. מכירת דירה מצריכה עורך דין טוב והרבה מאוד סבלנות. נשמו עמוק וקחו הכל בקלות. בהצלחה!

עוד על מכירת דירה.

"משפטיפ" היא סדרת טיפים משפטיים הנשלחת למנויי העלון המקוון "משפט חזק" .

אם אתם עדין לא שם, הרשמו עכשיו וקבלו אחת לחודש אל תיבת המייל שלכם טיפים משפטיים בתחומים שונים וסיפורים מעניינים שאספנו במהלך עבודתנו.