משרד עורכי דין אריה שורץ

קניית דירה מקבלן - "משפטיפ"

מאת עורך דין אריה שורץ

החלטתם לקנות דירה ומצאתם פרוייקט חדש תפור בדיוק לפי חלומכם: שלושה כיווני אויר, נוף ירוק מסביב וחברה קבלנית עם מנהל מכירות שרמנטי. על מה צריך לתת את הדעת לקראת קניית דירה מקבלן, לפני שחותמים על הסכם רכישה מקבלן?

בדיקת תב"ע

באתר האינטרנט של מנהל מקרקעי ישראל תוכלו למצוא את מרבית תכניות בניין הערים (תב"ע). בדיקה של התב"ע תוכל לאשר לכם אם הבניין שבו נמצאת דירת חלומותיכם נבנה בהתאם לתכנית, ויותר חשוב - האם בשנה הבאה תפתיע אתכם רכבת ישראל בבניית פסים חדשים מתחת למרפסת שעליה אתם חולמים לשבת.

בחינה מדוקדקת של הסכם המכר

בדקו בשבע עיניים את המפרט הטכני: הוא חלק בלתי נפרד מהסכם המכר. אל תעזו לחתום על הסכם מכר בלי ללמוד בעל פה את המפרטים המצורפים אליו: שם, באותיות הקטנות, מתחבאים כל הדברים שעלולים להדיר שינה מעיניכם ולהוציא אתכם משלוות נפשכם במשך שנים רבות אחר כך.

ניהול מו"מ על פרטי ההסכם - טרם החתימה

אל תתביישו לנהל משא ומתן עם החברה הקבלנית על כל דבר, לפני שאתם חותמים על זיכרון הדברים: אחרי החתימה אתם "לקוחות שבויים", ושום דבר כמעט לא ישכנע את הקבלן ללכת לקראתכם בכל נושא שהוא. על כל דבר החל ממחיר הדירה ועד מספר התקעים שבמטבח - זה הזמן להתווכח.

בדיקת נסח הרישום או רישום במנהל מקרקעי ישראל

בדיקת נסח הרישום, או רישום הזכויות במנהל מקרקעי ישראל תלמד את עורך הדין שלכם מה מצב השעבודים, האם יש צורך לקבל מכתב החרגה מהבנק המלווה את הפרוייקט, האם החברה הקבלנית בכינוס או בפירוק, ופרטים רבים נוספים. הקדישו זמן לשבת עם עורך הדין שלכם ולקבל ממנו הסבר מלא לכל דבר המופיע באישורי הזכויות. זיכרו - ככל שתשאלו יותר, תדעו יותר.

סימנים מחשידים - אתם מפקידים כספים לחשבון שאינו קשור לפרוייקט שלכם

מאז פרשת חפציבה, מקבלים הקונים מחברה קבלנית שוברי תשלום וביצוע התשלומים ישירות לחשבון החברה הקבלנית בבנק. היכנסו לאתר האינטרנט של הבנק ובדקו - האם מדובר בחשבון הלווי של הפרוייקט? אם לא, בדקו היטב מה קרה ומדוע הדבר כך.

סימנים מחשידים 2 - חפשו את הקבלן בגוגל

חיפוש פשוט בגוגל אודות החברה הקבלנית עשוי להעלות הפתעות: לקוחות לא מרוצים מהעבר, תביעות שהוגשו, פרוייקטים שהסתבכו. בדיקה קצרה וללא תשלום יכולה לחסוך לכם עגמת נפש גדולה בעתיד.

בחינת כדאיות תשלום מוקדם

שימו לב, אם התשלומים צמודים למדד תשומות הבניה, הקדמת תשלומים יכולה לחסוך לכם סכומי כסף משמעותיים. בדקו את הסכומים עם הבנקאי שלכם, וקבלו החלטה מושכלת בהתאם ליכולתכם ולאפשרויות המימון העומדות בפניכם.

האם הקבלן מספק לכם בטוחות

ודאו שבהסכם המכר ישנם סעיפים המבטיחים אתכם בהתאם לחוק המכר (דירות) (הבטחת השקעה של רוכשי דירה), ובעברית - האם תרשם הערת אזהרה לטובתכם מיד עם החתימה על הסכם המכר, או לחילופין - אם תקבלו מיד עם התשלום ערבות בנקאית להבטחת הכספים ששילמתם. אם אינכם צפויים לקבל בטוחה כנדרש בחוק - אל תקנו את הדירה, לא חשוב כמה היא נראית נפלא בתכניות.

עורך דין משלכם

גם אם הקבלן או אנשי המכירות שלו מציעים לכם להשתמש בשרותיו הטובים של עורך הדין המייצג אותם, סרבו בנימוס. ההוצאה הכספית אינה משמעותית ביחס למחיר הדירה, והנזק שעשוי להיחסך מכם מצדיק אותה במלואה.

ולסיום, אל תשכחו: החתימה על הסכם לקניית דירה מקבלן היא רק תחילתה של דרך ארוכה ולא פשוטה. צפו לכל התקלות שבעולם, איחורים במסירה, תקלות בבניה, שביתות וכל מפגע אחר. קחו נשימה ארוכה: הדירה עומדת לשרת אתכם שנים רבות, ואם לא תיקחו הכל ללב, יש סיכוי טוב שתצליחו לחייך מיד כשתקבלו את המפתח.

העיקר, שיהיה בשעה טובה!

קראו עוד על הסכם קניית דירה.

"משפטיפ" היא סדרת טיפים משפטיים הנשלחת למנויי העלון המקוון "משפט חזק" .

אם אתם עדין לא שם, הרשמו עכשיו וקבלו אחת לחודש אל תיבת המייל שלכם טיפים משפטיים בתחומים שונים וסיפורים מעניינים שאספנו במהלך עבודתנו.

קישורים חיצוניים: בדק בית