משרד עורכי דין אריה שורץ

עסקאות קניה ומכירה - "משפטיפ"

מאת עורך דין אריה שורץ

עסקאות קניה ומכירת סחורה אינן תמיד קצרות ומיידיות. לעיתים קרובות קניה מתבצעת באופן שהקונה מקבל את הסחורה שרכש לשיעורין, כלומר בחלקים ובמועדים עתידים. בין אם אתם מוכרים ובין אם אתם קונים בעסקה שכזו, הנה צרור עצות שיקלו עליכם להגיע לקו הסיום ללא נזק מיותר:

בידקו את ההיסטוריה של הצד השני. נסו לוודא שלא מדובר במישהו ש"נולד אתמול" או עלול להעלם מחר. אם אין לכם מידע אודותיו, נסו לחפש באינטרנט. תתפלאו, גוגל יודע הרבה יותר ממה שאתם מדמיינים.

אל תסתפקו בחשבונית או בסיכום עקרוני וכללי בעל פה. העלו על הכתב את כל התנאים: תיאור מדויק של הסחורה, התשלומים ומועדי האספקה.

אם קניתם סחורה שמצבה עלול להשתנות עם הזמן (מזון, צמחים, בעלי חיים וכו') הגדירו היטב את המצב שבו אתם רוצים שתהיה כאשר תקבלו אותה בפועל (גודל, משקל ותכונות רלוונטיות נוספות).

בקשו בטוחה מתאימה לכך שהצד השני אכן יעמוד בהתחייבותו כלפיכם. בטוחות ניתן לקבל במגוון גדול של דרכים, החל מערבות בנקאית, דרך ערבות אישית של הבעלים או העברת בעלות מיידית על הסחורה וכו'. התייעצו בעורך הדין שלכם בעניין זה.

חשבו מראש על הוצאות נוספות: הובלה, אחסנה וביטוח. קחו אותן בחשבון, והחליטו עם הצד השני מי נושא באיזו הוצאה.

ככל הניתן, הכניסו להסכם את האפשרות להקדים את ביצוע השלבים הבאים. כך תוכלו להקטין את הסיכון אם תראו בעתיד שהצד השני בקשיים.

הגדירו היטב את נושא הבעלות: האם הבעלות עוברת לקונה מיד עם החתימה, או שבכל שלב עוברת הבעלות רק על הסחורה שסופקה בפועל? שאלה זו בעלת חשיבות מיוחדת במקרים שבהם צד שלישי מתערב וטוען לזכויות בסחורה או בתשלום.

אם אתם משלמים בשקים דחויים, הקפידו שיהיו לפקודת מוכר הסחורה בלבד ובלתי סחירים, והוסיפו עליהם קרוס. רק כך תבטיחו שהשקים לא יועברו לצד שלישי שאינכם מכירים, ולא תאלצו בעתיד לפרוע אותם גם אם חלילה לא תקבלו שום תמורה.

אם אתם מוכרי הסחורה, נסו להרחיב את יכולת הגביה של תשלומים עתידיים: קחו שיקים מראש, בקשו ערבות נוספת, החזיקו איזו בטוחה עד למועד הפירעון המלא של כל התשלומים. יש כמה וכמה דרכים להימנע ממצב שבו נתתם כבר את הסחורה ללקוח והשקים שנתן מתבררים כחסרי ערך של ממש.

עצה אחרונה, והיא איננה משפטית אלא נובעת דווקא מניסיונם של לקוחות רבים: העדיפו תמיד לעבוד עם לקוח או ספק שאתם מכירים על פני מישהו שאין לכם ניסיון בעבודה איתו. הרבה פעמים הבחירה במישהו לא מוכר מתבררת כעסקה זולה שעולה ביוקר רב.

"משפטיפ" היא סדרת טיפים משפטיים הנשלחת למנויי העלון המקוון "משפט חזק" .

אם אתם עדין לא שם, הרשמו עכשיו וקבלו אחת לחודש אל תיבת המייל שלכם טיפים משפטיים בתחומים שונים וסיפורים מעניינים שאספנו במהלך עבודתנו.