משרד עורכי דין אריה שורץ

למה נתחפש?

עו"ד תמר פישהוף

לאחר ששמע את הסיפור על פיטר פן בפעם הראשונה, התאהב בו האחיין המתוק שלי עד מעל לראש. פיטר פן הפך לגיבור בעיניו ולדמות משמעותית בחייו הצעירים, ולכן לא התפלאנו כלל כשהחליט אחייני, לקראת חג הפורים של שנתו הרביעית, להתחפש לפיטר פן. כבר מראש חודש אדר נתלתה התחפושת היפה על דלת ארונו יחד עם הפריט הנלווה החשוב ביותר בתחפושת כולה- שקית אבקת הפיות שגורמת לפיטר פן לעוף. האחיין שלי, חרף כל הסברינו הרציונליים, היה משוכנע לחלוטין שברגע שיגיע פורים והוא יהפוך לפיטר פן, אבקת הפיות שיפזר על עצמו תפעל בן רגע (רק כשיהיה פיטר פן, כמובן) והוא יוכל לעוף.

לא נפרט את שברון הלב שהגיע לאחר חג הפורים (והניסיון העיקש והלא מוצלח לעוף למרות כל הסיכויים...), אבל כל שנה, כשפורים עומד בפתח, מתגנב לי הזיכרון המצחיק- מריר הזה ומעלה בי מחשבות.

למה אנשים רוצים להתחפש? למה אנשים משתוקקים להיות משהו שהם לא?

המקצוע שלנו מזמן לנו הזדמנויות רבות לראות אנשים מחופשים. לעתים זה נאשם, שגרר את כל חבריו לקטטה חמורה שהסתיימה באסון ובבית המשפט הוא יושב בראש מורכן ועיני תם עצובות וטוען כי אין לו מושג איך נקלע לסיטואציה הזו, מציג עצמו כבן טובים שמעולם לא פגע אף בזבוב, ובכלל - הוא רק הסתכל מהצד ולא עשה כלום.

לעתים זהו נתבע, שלווה כספים ללא שום סיכוי להחזיר אותם, הונה אנשים על ימין ושמאל ומתחמק מכל חובותיו ונושיו, ועכשיו עומד ללא כל בושה בפני בית המשפט וטוען בלהט כי הוא אדם ישר ותמים שמעולם לא היה חייב כסף לאיש, וכי התובע הוא לא יותר מנוכל אשר מנסה לעשוק אותו.

למרבה העצב, האמת היא שבכל מקום ניתן למצוא אנשים שרוצים לברוח מעצמם, מחייהם וממה שהם. סמים, אלכוהול והתמכרויות נוספות הנפוצות בעולמנו נותנים לאדם המחפש את דרך המילוט מעצמו ומחייו פתרון מיידי וזמין. הצורך הזה, להתחפש ולחיות חיים של מישהו אחר, נמצא גם במקומות פחות קיצוניים והרבה יותר נפוצים: תכניות ריאליטי שצצות חדשות לבקרים, ומספקות לצופים חלון הצצה ישיר לתוך חייהם של אחרים הן דוגמא אחת מיני רבות.

הצורך הזה, שקיים בכל אחד מאתנו- לברוח מדי פעם, לראות את החיים דרך נקודת מבט אחרת, לתת לעצמך את ההזדמנות להגשים חלום או שניים ולהיות מישהו אחר, אפילו לזמן קצר, מוביל להסתכלות שונה לחלוטין על כל הקרנבל של פורים.

גם אם לא עשית משהו רע, שלא מאפשר לך לחיות עם עצמך, גם אם לא מדובר בחוסר הערכה עצמית, חוסר בטחון או סתם רצון לברוח מהשגרה, לפעמים אדם צריך לצאת קצת מעצמו - אם דרך תחפושת ואם דרך התבשמות קלה שעוזרת לו להשתחרר.

המסגרת הזו של חג הפורים, חג של שמחה גדולה, של שבירת מוסכמות ושחרור אמיתי, נותנת לכל אדם את המסגרת הנכונה והלגיטימית לממש את הצורך הזה בדיוק - לצאת קצת מעצמו כדי לבחון יותר טוב את חייו ואת שביעות רצונו מהם ואת הדרכים לתקן ולשנות, כשיחזור.

שיהיה לכולם חג שמח ומשחרר! 

חזרה לארכיון "משפט חזק"

הרשמה ל"משפט חזק"