משרד עורכי דין אריה שורץ

הקמת חברה

החלטתם להכנס להרפתקה של הקמת עסק חדש, או שאתם כבר מנהלים עסק פרטי קטן מזה זמן ומבקשים להתקדם ולהפוך אותו לחברה בע"מ. מה הם היתרונות ומהם החסרונות שיכולים לצמוח לכם מרישום חברה וניהול העסק באמצעותה?

חברה רשומה היא גוף משפטי בעל קיום משל עצמו. היא ישות נפרדת מבעלי המניות שלה. הפרדה משפטית זו בין בעלי המניות לבין החברה מאפשרת לבעלים שקט נפשי מסויים, בידיעה שאם החברה תצבור חלילה חובות לא בהכרח יאבדו את רכושם הפרטי.

להקמת חברה ישנם יתרונות נוספים.  כך לדוגמא תוכלו להכניס בעתיד משקיע לעסק על ידי רישום חלק ממניות החברה על שמו, תוכלו גם להנות מיתרונות מיסוי מסויימים, ותוכלו לשמור על אנונימיות אישית בעידן שבו כל פרט ופרט אודות העסק מתפרסם בתקשורת ובאינטרנט.

להקמת חברה יש גם חסרונות. חברה רושמה חייבת בתשלום אגרה שנתית לרשם החברות, ועלות הנהלת החשבונות שלה יקרה בדרך כלל יותר מאשר ניהול חשבונות לעסק פרטי. חסרון נוסף  נמצא בהוראות חוק החברות הקובעות את דרך פירוקה של החברה לאחר סיום פעילותה העסקית, פירוק הכרוך בהוצאה כספית מסויימת.

לעיתים, הרצון להקים חברה נובע מכך שהעסק החדש אינו שלכם לבד, אלא כרוך בשותפות עם אנשים נוספים. במקרה כזה עליכם לדאוג לא רק להקמתה של החברה אלא גם לעיגון מערכת היחסים שלכם עם השותפים העתידיים, אם בדרך של כתיבת תקנון מפורט לחברה ואם בדרך של הסכם ביניכם לבין השותפים החדשים. חלק זה של הקמת העסק החדש חשוב עד מאוד ואסור לזלל בחשיבותו. מערכת היחסים האישית ביניכם לבין השותפים החדשים תקבע במידה רבה את הצלחתו של העסק.

אתם יכולים כמובן להוריד מהאינטרנט את הטפסים הנחוצים, למלא אותם בעצמכם, לשלם את האגרות ולרשום לבד את החברה החדשה ברשם החברות. עליכם להבין כי הפעולה הטכנית אינה העיקר. הבחירה בסוג החברה, סוגי המניות שירכיבו את הון המניות שלה, המבנה המשפטי שיתאים לעסק שלכם ומערכת היחסים שלכם עם בעלי המניות האחרים, היום או בעתיד הם ליבו של העסק החדש. על מנת לבנות כל זאת בדרך הטובה ביותר שלחו אלינו כבר עכשיו מייל ובו הפרטים הכלליים עליכם ועל העסק החדש שאתם עומדים להקים, ונחזור אליכם בהקדם עם עצה טובה והנחיות כיצד להמשיך.

זכרו: בסיס משפטי איתן הוא ההתחלה הנכונה לשגשוג עסקי.