משרד עורכי דין אריה שורץ

צוואה וירושה

צוואה

צוואה מהי?

צוואה היא הדרך המשפטית להביע את רצונכם בקשר לחלוקת רכושכם לאחר מותכם. הצוואה שתערכו תקבל תוקף רק לאחר מאה ועשרים, כאשר היורשים יפנו לרשם לענייני ירושה בבקשה לקיימה. נוסח הצוואה נדרש להיות בהיר וחד משמעי על מנת למנוע מחלוקות מיותרות. הוראות צוואה שאינה ברורה ואינה ערוכה נכון עלולות להיפסל. 

עריכת צוואה

למה כדאי לכם לערוך צוואה?

נכון, אפשר להשאיר הכל ליד המקרה, ולתת ליורשים לבזבז זמנם וכספם במלחמות ירושה מיותרות. אבל אפשר גם אחרת: אם ברצונכם להוריש חפץ למישהו מסוים, לגמול טובה לאדם שטיפל בכם במסירות, להשאיר הכל לבן או בת הזוג, להוריש חלק מסוים גם למי שאינו קרוב משפחה או פשוט למנוע סכסוכים עתידיים בין קרובים ואוהבים עליכם לקבוע מראש מה ייעשה ברכוש לאחר מותכם. לשם כך, יש לערוך צוואה.

כיצד עורכים צוואה?

ניתן לערוך צוואה בכתב יד, בעדות, בפני רשות משפטית או בעל פה. צוואה בעדים היא הדרך הנפוצה ביותר, כשהמצווה חותם על הצוואה בנוכחות שני עדים. כדי למנוע מצב בו תתבטל הצוואה עקב אי בהירותה או עקב לחץ וכפיה שהופעלו על המוריש, ועל מנת להבטיח שניסוחה יהיה בהתאם לחוק ו"יתפוס" בבית המשפט רצוי להיעזר בעורך דין.
חשוב לדעת גם כי צוואה היא לא "חתונה קתולית" - בכל עת אפשר לשנות את הצוואה, לבטלה ולכתוב צוואה אחרת במקומה. הצוואה שתקבל תוקף תהיה הצוואה האחרונה שנערכה.

קיום צוואה

איך מקיימים צוואה?

נפטר קרוב משפחה והשאיר אחריו צוואה. מה עושים? צריך לפנות לרשם לענייני ירושה בבקשה שיוציא צו קיום צוואה.

עכשיו כשאתם מבינים את חשיבותה של צוואה ורוצים לקבוע מה ייעשה ברכושכם לאחר מותכם, נצלו את ניסיוננו העשיר ופנו אלינו במייל. נחזור אליכם בהקדם, ונעזור לכם בעריכת צוואה שתבטא במדויק את כל רצונותיכם.